+420 777 237 984
info@kaprdivers.cz
+420 777 237 984
info@kaprdivers.cz
PADI
Dive Center #3698

Orca baby

1.8.2018
Petr Slezak

Kosatka porodní asistentkou.

Kosatka dravá je vrcholným mořským predátorem s vysokým stupněm inteligence a velmi rozvinutým společenským chováním. Žije v matriarchálním společenství, jejímž základem je velmi stálá skupina (mateřská linie). Tu tvoří jednotky až desítky jedinců. Mateřské linie spolu často tvoří stádo o počtu desítek až stovky příbuzných jedinců.

Při svých cestách za pozorováním kosatek na severu Norska jsem měl za poslední roky nejednou možnost sledovat projevy sociální interakce členů rodiny. Někdy to je těsný kontakt a dotyky při odpočinku kosatek, někdy jsou to jejich vzájemné dotyky pod vodou včetně fyzického kontaktu s mláďaty. Když kosatky spí nebo odpočívají, plují velmi pomalu na hladině v těsné formaci a vzájemně se dotýkají jedna druhé. Těsný fyzický kontakt udržují nejen matky se svými mláďaty, ale i ostatní příbuzní – samice i samci. Různé projevy sociální interakce pozoruji nejen mezi kosatkami navzájem, ale mnohdy vnímám i projevy snahy o komunikaci s člověkem. Při svém amatérském studiu chování kosatek jsem narazil na článek zoologa K. C. Balcomba z Centra pro výzkum velryb ze státu Washington v USA, který popisuje velmi zajímavý příklad sociálního kontaktu kosatek a tím je vzájemná asistence u porodu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že na vlastní oči uvidím důkaz takového chování.

Kosatka dravá (Orcinus orca) říše Animalia – živočichové kmen Chordata – strunatci třída Mammalia – savci řád Cetartiodactyla – sudokopytníci čeleď Delphinidae – delfínovití rod Orcinus – kosatka Největší z čeledi delfínovitých. Samec dorůstá délky 9 m a hmotnosti 10 t., samice je o něco menší. Samec má výraznou hřbetní ploutev trojúhelníkového tvaru o výšce až 1,8 m a velmi velké prsní ploutve. Hřbetní ploutev samice je menší a více zahnutá. Tělo kosatky je černé s bílými skvrnami za očima a na spodní části těla. Šedo bílá skvrna za hřbetní ploutví ve tvaru podkovy má unikátní tvar a dá se podle ní rozeznat jedinec od jedince. Velmi pestrá škála zvuků, kterými se kosatky dorozumívají, je pro každou rodinnou skupinu velmi specifická, takže se dá říci, že se jedná o jakési nářečí.

Samice kosatek, které se zpravidla dožívají 50 až 80 let, otěhotní poprvé kolem patnáctého roku života. Těhotenství trvá podle vědeckých zdrojů 15 až 18 měsíců, což je podle mého názoru důkaz toho, že jako lidé toho kosatkách stále mnoho nevíme. Osobně si myslím, že jejich těhotenství trvá přesný počet týdnů +/- pár dnů, podobně jako je tomu i u lidí. Samice rodí jedno mládě každých přibližně 5 let. Mláďata jsou první rok svého života kojena, od druhého roku přijímají pevnou stravu. Zastaralý anglický název Killer whale, který je ve věděckých kruzích již 50 let nahrazen názvem Orca, svědčí o tom, že se kosatky živí téměř vším, vč. mláďat velryb. Kromě těch to mohou být žraloci, želvy, tuleni a ryby. Některé kosatky migrují, jiné žijí na jednom místě. Má osobní zkušenost s pozorováním kosatek v jejich přirozeném prostředí je omezena pouze na sever Norského moře v oblasti Westfjordu na Lofotech, Anfjordu, západního pobřeží ostrova Senja a fjordů u Tromso. Tedy oblast 200 až 400 km za polárním kruhem. Kosatky (společně s keporkaky) se do této oblasti stahují na konci října a setrvávají do začátku února. Důvodem je migrace sleďů, kteří se sem připlouvají vytřít. Kosatky vyskytující se na severu Norska jsou tedy velmi úzce specializované na lov sleďů.

Za posledních deset let, po které se pozorování kosatek věnuji, nemám zprávu o žádném úmyslném útoku kosatky na člověka ve volné přírodě. I to je důvod, proč na výpravách, které organizuji pro potápěče, fotografy nebo velrybí nadšence, pozorujeme kosatky nejen ze člunu, ale i přímo ve vodě. Někdy je to zdlouhavý proces trvající i několik hodin a vyžadující hodně trpělivosti. Někdy vlezeme do vody jen na pár minut, neboť kosatky odplavou za hranici viditelnosti a my musíme zpět do lodi, popojet a zkusit to znovu. Jindy ovšem máme takové štěstí, že narazíme na kosatky lovící sledě. Pokud takový lov probíhá na místě (a pokud nepřiplují keporkaci, kteří dokáží hejno sleďů vyluxovat za pár minut), můžeme být ve vodě desítky minut a z blízka sledoval komunikaci a vzájemnou spolupráci kosatek. 15. ledna 2017 jsme pozorovali právě takový lov. Hladina byla klidná, kosatky zahnaly sledě do malé klidné zátoky a dlouhý čas hodovaly. Byl jsem ve vodě asi hodinu a střídavě fotografoval a natáčel video.

Všiml jsem si, že součástí hejna je i mládě. Velmi malé mládě. Jeho stáří jsem odhadl jen na několik dnů. Všechny bílé skvrny mělo zatím ještě růžové. To mne však nezaujalo tolik, jako něco jiného. Na těle mláděte byly patrné jizvy. Takové škrábance jakoby od zubů. První, co mě pod vodou napadlo, bylo, že mládě někdo napadl, ale tuto myšlenku jsem okamžitě zavrhl. Byla v naprostém rozporu s tím, co o kosatkách vím i s tím, co jsem na vlastní oči za těch deset let pozoroval. Mládě se samicí v těsném kontaktu bok po boku pluli kolem mě. Byl jsem na nádech v hloubce asi 10 m s pohledem upřeným do hledáčku fotoaparátu a s prstem na spoušti. Když mě mládě i s matkou míjelo, náhle jsem zpozoroval, že podobné jizvy má na těle i samice. V oblasti těsně za hřbetní ploutví. Pomalu jsem si to rovnal v hlavě a v tom jsem si vzpomněl na článek K. C. Balcomba o vzájemné pomoci kosatek při porodu. Ten den jsme zažili spoustu nezapomenutelných zážitků. Když se začalo stmívat, což v polovině ledna 300 km za polárním kruhem není moc pozdě, byli jsme již na cestě zpět do přístavu. Pluli jsme tak rychle, jak to našemu 7 m dlouhému člunu dovolovaly vlny. Byli jsme plni zážitků. Já jsem ale stále přemýšlel  o těch škrábancích na těle mláděte i matky. Ještě ten večer jsem sedl k internetu a příslušný článek našel. Ken Balcomb píše, že si při pozorování kosatek u pobřeží Britské Kolumbie všimli jakýchsi stop po zubech na těle mláděte, díky čemuž věří, že jiné kosatky hrají při porodu roli porodních asistentek. “Předpokládáme,” píše se v článku “že při komplikovaném porodu uchopí jiná velryba zlehka mládě mezi zuby a táhne jej ven, což může na těle mláděte zanechat stopy po zubech ve formě jakýchsi škrábanců.” Čtu ty řádky, prohlížím své fotky z toho dne a žasnu nad tím, co jsem viděl. Dokonce přemýšlím, že ty škrábance, které jsem viděl na těle matky, mohou být stopy po obdobné dopomoci. Jedna asistentka pomáhala mláděti ven a druhá přidržovala svou tlamou rodící matku. Proto ty škrábance za hřbetní ploutví. Porod jsem neviděl, takže to jsou jen mé domněnky, ale celkem mi to dává smysl.

Přestože jsme tuto skupinu kosatek v následujících dnech a týdnech potkali ještě několikrát, mládě jsem zahlédl vždy jen na pár sekund někde v dáli. Nevím tedy ani, za jak dlouho škrábance zmizí. Budu-li mít štěstí potkat tuto skupinu i s mládětem příští rok, stejně je nepoznám, ale věřím, že přijdou jiná setkání a jiné zážitky.

V naprosté většině případů pozorování velryb se potápíme jen na nádech s maskou šnorchlem a ploutvemi. Samozřejmě v suchém obleku, neboť teplota vody se pohybuje kolem 5 st. C. V posledních letech s námi na sever cestovali i lidé bez předchozí zkušenosti se suchým oblekem. Někteří účastníci v minulých letech nebyli ani certifikovanými potápěči, jen jsme je naučili ještě před odjezdem šnorchlovat v suchém obleku. Kdo by chtěl velryby jen pozorovat z lodi, tomu půjčujeme teplé boty a tzv. floating overal, což je teplá zimní kombinéza, která je dimenzovaná jaké záchranný plovoucí oblek. Rovněž je třeba si uvědomit, že i přesto, že se nejedná o levnou záležitost, programy jsou obsazené dlouho dopředu.

K tomu, aby se člověk vydal za severským dobrodružstvím a zkusil na moři najít a pozorovat velryby, popř. šnorchloval s kosatkami potřebujete především odhodlání a chuť jít do toho. Dále potřebujete zázemí a zkušeného průvodce, který ví, jak na moři velryby najít, jak se k nim přiblížit, kdy jít do vody a na jakém místě, ale také kdy to vůbec nemá smysl. Stane se samozřejmě i to, že ten den žádné velryby nenajdeme, nebo že z důvodu špatného počasí ani nevyplujeme. Takový je prostě sever.

Napsat komentář

Najdete nás také zde

kontakt

Kapr Divers, s. r. o.
cestovní agentura
Náměstí Svatopluka Čecha 2
Praha 10, 101 00

Obchodní údaje

IČ: 26172542, DIČ: CZ26172542
bankovní spojení: Raiffeisenbank,
č. účtu: 56403028/5500

Společnost je zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 76777

© 2018-2024 Kapr Divers, s. r.o.
Všechna práva vyhrazena
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram